- New
-
−3%
Gigabyte GS27FC2 EK 27" VA 16:10 Curved
Gigabyte GS27FC2 EK 27" VA 16:10 Curved
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 10
business days
| Brand | Gigabyte |
| Weight | 7 kg. |
| Depth | 0.446 m. |
| Width | 0.148 m. |
| Height | 0.686 m. |
| MON01 Screen size | 27" (68cm) |
| MON03 Screen resolution | 1920x1080 |
| MON07 Viewing angle (horizontal / vertical) | 178 / 178 |
| MON06 Brightness | 350 |
| MON05 Contrast | 3000 : 1 |
| MON08 Response time | 1 |
| MON02 Screen technology | VA |
| MON10 Guarantee for individuals | 2 years |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Monitor adjustment | By angle, There is |
| 3D Ready | None |
| VGA (D-Sub) | None |
| DVI | None |
| HDMI | 2 |
| DisplayPort | 1 |
| USB | None |
| TV receiver | None |
| Built-in speakers | None |
| Touchscreen | None |
| RJ45 | None |
| Smart TV | None |
| Thunderbolt | None |
| USB Type-A | None |
| Screen type | Curved |
| MON09 Refresh rate | 240 |
| VESA mount | 100 x 100 mm |
| Screen type | Matte (Anti-Glare) |
| AMD FreeSync | There is |
| nVidia G-Sync | None |
| Screen resolution type | HD |
| Gaming monitors | Yes |
| Guarantee for legal entities | 1 year |
| Bluetooth | None |
| Wi-Fi | None |
| Refurbished monitor | None |
| Energy consumption class | E |
| Energy consumption (1000 hours) | 21 |
| Screen size | 25" — 27.9" |
| Refresh rate | 201 - 250 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Width (with stand) | 610.5mm |
| Depth (with stand) | 205.4mm |
| Height (with stand) | 434.4mm |
| Width (without stand) | 610.5mm |
| Depth (without stand) | 78.3 mm |
| Height (without stand) | 362.5mm |
| Weight (without stand) | 3.62 kg |
| Weight (with stand) | 4.53 kg |
| Screen backlight type | LED |