GIGABYTE GS27FC2 27" FHD Curved Gaming Monitor - 1920 x 1080, 240Hz, 1, 350 cd/m², HDR Ready, HDMI 2.0, Displayport 1.4
GIGABYTE GS27FC2 27" FHD Curved Gaming Monitor - 1920 x 1080, 240Hz, 1, 350 cd/m², HDR Ready, HDMI 2.0, Displayport 1.4
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black |
| Market positioning | Gaming |
| Feet colour | Black |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 21 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 32 kWh |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 20 W |
| Power supply type | Internal |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Weight (without stand) | 3.62 kg |
| Height (without stand) | 362.5 mm |
| Height (with stand) | 434.4 mm |
| Depth (with stand) | 205.4 mm |
| Width (with stand) | 610.5 mm |
| Weight (with stand) | 4.53 kg |
| Width (without stand) | 610.5 mm |
| Depth (without stand) | 78.3 mm |
| Flicker-free technology | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | HDMI, Power |
| Stand included | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Anti-glare screen | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Screen curvature rating | 1500R |
| Colour gamut standard | sRGB |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Response time | 1 ms |
| HD type | Full HD |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Screen shape | Curved |
| Pixel pitch | 0.3114 x 0.3114 mm |
| Panel type | VA |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Viewable size, horizontal | 59.8 cm |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display technology | LED |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 3000:1 |
| Backlight type | Edge LED |
| Colour gamut | 125% |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Tilt adjustment | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Headphone out | Yes |
| Built-in USB hub | No |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Warnings | Do not expose to water or excessive moisture., Avoid direct contact with liquids., The monitor contains materials that may be harmful to the environment; follow local regulations for the disposal of electronic devices. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2091971 |