-
−3%
GIGABYTE CO49DQ OLED Curved Gaming Monitor - 5120x1440(DQHD), 1800R, 144Hz, 0.03ms, KVM, FreeSync Premium Pro, HDMI 2.1
GIGABYTE CO49DQ OLED Curved Gaming Monitor - 5120x1440(DQHD), 1800R, 144Hz, 0.03ms, KVM, FreeSync Premium Pro, HDMI 2.1
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black |
| Market positioning | Gaming |
| Power consumption (max) | 75 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 52 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Width (with stand) | 1194.8 mm |
| Depth (with stand) | 261.5 mm |
| Height (with stand) | 558.8 mm |
| Weight (without stand) | 8.33 kg |
| Depth (without stand) | 160.5 mm |
| Weight (with stand) | 11.3 kg |
| Width (without stand) | 1194.8 mm |
| Height (without stand) | 372.2 mm |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| AMD FreeSync type | FreeSync |
| Flicker-free technology | Yes |
| AMD FreeSync | Yes |
| Cables included | USB, HDMI, DisplayPort |
| Display diagonal | 124.5 cm (49") |
| Response time | 0.03 ms |
| Pixel pitch | 0.2331 x 0.2331 mm |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| HD type | DQHD |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Contrast ratio (dynamic) | 1500000:1 |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display resolution | 5120 x 1440 pixels |
| Native aspect ratio | 32:9 |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Screen shape | Curved |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Backlight type | Edge LED |
| Viewable size, horizontal | 119.7 cm |
| Touchscreen | No |
| Panel type | OLED |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display technology | OLED |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Viewable size, vertical | 33.9 cm |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR 400 True Black |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Colour depth | 10 bit |
| Colour gamut | 99% |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | No |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 10 W |
| Adjustable height (max) | 13 cm |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Pivot | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Swivelling | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Swivel angle range | -30 - 30° |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| DisplayPort version | 1.4 |
| DVI port | No |
| HDMI version | 2.1 |
| Built-in USB hub | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| USB upstream port type | USB Type-C, USB Type-A |
| USB Type-A downstream ports quantity | 3 |
| Number of USB Type-C upstream ports quantity | 1 |
| HBR3 support | Yes |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Hardware calibration | Yes |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
| Warnings | Do not expose to water or excessive moisture., Avoid direct contact with liquids., The monitor contains materials that may be harmful to the environment; follow local regulations for the disposal of electronic devices. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1630215 |