The GIGABYTE AORUS FO27Q5P OLED QHD gaming monitor features a 2560 x 1440 resolution, 500Hz refresh rate, and 0.03ms response time. It features FreeSync Premium Pro, DisplayHDR True Black 500 support, and a variety of connectivity options, including HDMI 2.1 and DisplayPort 2.1.
The GIGABYTE AORUS FO27Q5P OLED QHD gaming monitor features a 2560 x 1440 resolution, 500Hz refresh rate, and 0.03ms response time. It features FreeSync Premium Pro, DisplayHDR True Black 500 support, and a variety of connectivity options, including HDMI 2.1 and DisplayPort 2.1.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The GIGABYTE AORUS FO27Q5P OLED QHD gaming monitor features a 2560 x 1440 resolution, 500Hz refresh rate, and 0.03ms response time. It features FreeSync Premium Pro, DisplayHDR True Black 500 support, and a wide range of connectivity options, including HDMI 2.1 and DisplayPort 2.1.
Design | |
|---|---|
| Product color | Black |
| Market positioning | Games |
Power | |
| Power consumption (PowerSave) | 0.3W |
| Power consumption (HDR) over 1000 hours | 42 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 36 kWh |
| Energy efficiency class (EER) | G |
| Power Consumption (Typical) | 49 W |
| AC input frequency | 50/60Hz |
| Power consumption (Standby mode) | 0.5W |
| AC input voltage | 100 - 240V |
Weight and dimensions | |
| Height (without stand) | 356.4 mm |
| Weight (without stand) | 5 kg |
| Width (without stand) | 610.3 mm |
| Weight (with stand) | 7.2 kg |
| Depth (without stand) | 57.2 mm |
| Height (with stand) | 532.5 mm |
| Width (with stand) | 610.3 mm |
| Depth (with stand) | 158.6 mm |
Screen | |
| Screen diagonal | 68.6 cm (27') |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Panel type | OLED |
| Anti-reflective coating | Yes |
| Color range | 99% |
| Pixel pitch | 0.2292 x 0.2292 mm |
| Number of display colors | 1.07 billion colors |
| Color depth | 10 bits |
| Maximum refresh rate | 500Hz |
| Natural aspect | 16:9 |
Multimedia | |
| Built-in speakers | Yes |
| RMS power | 10W |
| Number of speakers | 2 |
Ergonomics | |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Height adjustment | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
Ports and interfaces | |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| Mini DisplayPort quantity | 1 |
| Number of HDMI ports | 2 |
| DisplayPort quantity | 2 |
| USB power supply up to | 18W |