Guarantee
36 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
UHD Signage Display with LG webOS Platform and Advanced Security
Superb Picture Quality with Ultra HD Resolution
With the resolution of UHD, it makes the colors and details of the content vivid and realistic. In addition, the wide viewing angle provides clear content.
Even & Slim Bezel Design
The UH5Q series features perfectly balanced horizontal and vertical slim bezels, creating a visually harmonious display solution. Its specialized design simplifies installation in retail environments while delivering a truly immersive viewing experience.
Convenient webOS Platform
The UH5Q is equipped with a high-performance SoC that allows for multiple tasks to be performed without a separate media player. The webOS platform provides app development tools with an intuitive UI that enhances user convenience, and includes webOS partner apps to create an SI-friendly environment.
Design for Space Utilization
Designed with thin bezels and simple cable management, the UH5Q saves space. With specialized hidden power inlets, it can be installed close to the wall, leaving only about 13.5 mm of space with the slim bracket.
Durability that Provides Reliability
Optimized for business environments, the UH5Q is protected against salt, dust, iron powder and humidity thanks to conformal partial coating on power board, allowing for stable operation. Also, its customer-centric features, such as IP5x and Shock Monitoring, provide both reliability and satisfaction.
Comprehensive Security
webOS Signage goes beyond security measures at the operating system (OS) level. LG Shield employs a five-tiered defense system, encompassing server, application, operating system, system, and hardware. Each layer operates independently, providing comprehensive protection against various threats. Also webOS platform support ETSI EN 303 645.
SuperSign Solutions
SuperSign is an integrated and intuitive content management solution for creative and organized digital signage content in your space, connecting customers to a range of services with convenient user experiences. There are a variety of versions such as SuperSign Cloud, so discover and enjoy the version that best fits you.
| Summary | LG 49UH5Q-E. Product design: Digital signage flat panel. Display diagonal: 124.5 cm (49"), Display technology: LCD, Display resolution: 3840 x 2160 pixels, Display brightness: 500 cd/m², HD type: 4K Ultra HD. Wi-Fi. Operating system installed: WebOS. Product colour: Black |
| Vendor Homepage | https://www.lg.com/ae/business/digital-signage/lg-49uh5q-e# |
| Unit Box Height | 0.745 |
| Unit Box Length | 1.215 |
| Unit Box Width | 0.14 |
| Contrast ratio (dynamic) | 1000000:1 |
| Contrast ratio (typical) | 1100:1 |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Display diagonal | 49 " |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | LCD |
| HD type | 4K Ultra HD |
| LED backlight | Yes |
| LED backlighting type | Edge-LED |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Panel type | IPS |
| Rated lifetime | 50000 h |
| Touchscreen | No |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI port | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 3 |
| RS-232C | Yes |
| USB port | Yes |
| USB ports quantity | 2 |
| USB version | 2.0 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Bezel width (bottom) | 11.4 mm |
| Bezel width (side) | 11.4 mm |
| Bezel width (top) | 11.4 mm |
| Panel mounting interface | 300 x 300 mm |
| Placement supported | Indoor |
| Product colour | Black |
| Product design | Digital signage flat panel |
| VESA mounting | Yes |
| HDCP version | 1.4/2.2 |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Arabic/Czech/Danish/Dutch/English/Finnish/French/German/Greek/Italian/Japanese/Korean/Norwegian/Polish/Portuguese/Russian/Simplified Chinese/Spanish/Swedish/Traditional Chinese/Turkish |
| Purpose | Universal |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 86.5 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Heat dissipation | 283 BTU/h |
| Power consumption (max) | 134 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 83 W |
| Internal memory | 16 GB |
| Operating system installed | WebOS |
| Operating system version | 8.0 |
| Depth (with stand) | 142 mm |
| Display depth | 29.7 mm |
| Display height | 635.5 mm |
| Display weight | 11400 g |
| Display width | 1104.3 mm |
| Height (with stand) | 742 mm |
| Weight (with stand) | 14200 g |
| Width (with stand) | 1215 mm |
| Package weight | 14200 g |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Heat dissipation (max) | 457 BTU/h |
| Compliance certificates | CE/Federal Communications Commission (FCC)/KC |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR/ErP |
| Internal memory type | eMMC |
| Power supply type | Internal |
| Data Sheet (Link) | https://eprel.ec.europa.eu/api/product/2406050/fiches?language=EN |
| Energy efficiency class | G |
| EPREL Registration Number | 2406050 |
| EPREL Version Number | 1.001 |
| Model | 49UH5Q-E |
| Model name | 49UH5Q-E |
| Unit Calculated Volume | 0.1267245 cubm |
| Unit Calculated Weight | 14.2 kg |