-
−4%
BenQ MOBIUZ EX271 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black, White
BenQ MOBIUZ EX271 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black, White
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black |
| Market positioning | Gaming |
| Power supply type | Internal |
| Power consumption (typical) | 22 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (max) | 65 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 21 kWh |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | F |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 23 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Weight (with stand) | 6 kg |
| Width (with stand) | 613.8 mm |
| Depth (with stand) | 211.7 mm |
| Height (with stand) | 464.3 mm |
| Width (without stand) | 613.8 mm |
| Depth (without stand) | 87.2 mm |
| Weight (without stand) | 5.44 kg |
| Height (without stand) | 374.6 mm |
| AMD FreeSync | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Panel type | IPS |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LED |
| LED backlight | Yes |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| HD type | Full HD |
| Maximum refresh rate | 180 Hz |
| Display brightness (typical) | 400 cd/m² |
| Response time | 1 ms |
| Touchscreen | No |
| Screen shape | Flat |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness (peak) | 400 cd/m² |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10), DisplayHDR 400 |
| DCI-P3 coverage | 95% |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Pixel density | 90 ppi |
| Built-in camera | No |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 10 W |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Cable lock slot | Yes |
| LED indicators | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | English, Japanese, Simplified Chinese, German, Italian, Dutch, Spanish, Traditional Chinese, French, Korean, Swedish, Hungarian, Arabic, Portuguese, Polish, Russian, Czech |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Height adjustment | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Number of OSD languages | 18 |
| HDCP | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| Built-in USB hub | Yes |
| Headphone out | Yes |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Charging port type | USB Type-A |
| DisplayPort version | 1.2 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 2 |
| Number of USB Type-C upstream ports quantity | 1 |
| HDCP version | 2.2 |
| HDMI | Yes |
| Certification | EPEAT TUV Certificate Low Blue light (Hardware Solution) |
| Motion blur reduction | Yes |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2200304 |