AOC G4 Q24G4RE computer monitor 60.5 cm (23.8") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black, Red
Product reference:
6-Q24G4RE
AOC G4 Q24G4RE computer monitor 60.5 cm (23.8") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black, Red
AOC G4 Q24G4RE computer monitor 60.5 cm (23.8") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black, Red
Product reference:
6-Q24G4RE
AOC G4 Q24G4RE computer monitor 60.5 cm (23.8") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black, Red
You have 3 products in compare list, please remove someone and try again
- Add to favorites products
- Added to favorites products
- Removed to favorites product
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black |
| Front bezel colour | Black |
| Detachable stand | Yes |
| Market positioning | Gaming |
| Frameless design | Yes |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (typical) | 21 W |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 28 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 18 kWh |
| Power supply type | Internal |
| Depth (with stand) | 177.4 mm |
| Height (with stand) | 434.5 mm |
| Width (with stand) | 540 mm |
| Depth (without stand) | 50.6 mm |
| Weight (without stand) | 2.65 kg |
| Weight (with stand) | 3.43 kg |
| Height (without stand) | 325 mm |
| Width (without stand) | 540 mm |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Cables included | DisplayPort, HDMI, AC |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Screen shape | Flat |
| HD type | Quad HD |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Digital horizontal frequency | 30 - 270 kHz |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Response time | 1 ms |
| Digital vertical frequency | 48 - 180 Hz |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| sRGB coverage (typical) | 120.8% |
| DCI-P3 coverage | 93.7% |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display technology | LED |
| Pixel density | 123.41 ppi |
| Adobe RGB coverage | 89.3% |
| Maximum refresh rate | 180 Hz |
| Backlight type | W-LED |
| Touchscreen | No |
| Panel type | Fast IPS |
| Display diagonal (metric) | 60.4 cm |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Response time (MPRT) | 0.5 ms |
| Tilt angle range | -5 - 23° |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Spanish, Croatian, Polish, Turkish, Ukrainian, Finnish, Portuguese, Traditional Chinese, French, Korean, Russian, Czech, English, Japanese, Swedish, Simplified Chinese, German, Italian, Dutch |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Height adjustment | No |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Number of OSD languages | 19 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Headphone out | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| HDMI | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Motion blur reduction | Yes |
| FPS counter | Yes |
| Shadow control | Yes |
| Low input lag | Yes |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Dial point | Yes |
| Warnings | Avoid direct contact with liquids., Do not expose to water or excessive moisture., The monitor contains materials that may be harmful to the environment; follow local regulations for the disposal of electronic devices. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2249188 |
Offensive and promotional comments are unpublished.
Testimonials not found!
Request for product delivery/order