AOC G4 27G42E computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black
Product reference:
6-27G42E
AOC G4 27G42E computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black
AOC G4 27G42E computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black
Product reference:
6-27G42E
AOC G4 27G42E computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black
You have 3 products in compare list, please remove someone and try again
- Add to favorites products
- Added to favorites products
- Removed to favorites product
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Market positioning | Gaming |
| Front bezel colour | Black |
| Detachable stand | Yes |
| Product colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 21 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 28 kWh |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power supply type | Internal |
| Power consumption (typical) | 22 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Input current | 1.5 A |
| Power consumption (max) | 34 W |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 55 °C |
| Operating altitude | 0 - 5000 m |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 93% |
| Depth (without stand) | 51.2 mm |
| Width (without stand) | 613.9 mm |
| Weight (without stand) | 3.44 kg |
| Weight (with stand) | 3.83 kg |
| Height (without stand) | 449.7 mm |
| Height (with stand) | 366.3 mm |
| Width (with stand) | 613.9 mm |
| Depth (with stand) | 197.6 mm |
| Game mode | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Stand included | Yes |
| Cables included | DisplayPort, HDMI, AC |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Response time (MPRT) | 0.5 ms |
| Colour gamut standard | sRGB, DCI-P3, Adobe RGB |
| Backlight type | W-LED |
| Touchscreen | No |
| Digital horizontal frequency | 30 - 200 kHz |
| Viewable size, horizontal | 59.8 cm |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Digital vertical frequency | 48 - 180 Hz |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Display diagonal (metric) | 68.6 cm |
| Panel type | Fast IPS |
| Display technology | LCD |
| Maximum refresh rate | 180 Hz |
| DDC/CI | Yes |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Screen shape | Flat |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Contrast ratio (dynamic) | 80000000:1 |
| HD type | Full HD |
| Pixel pitch | 0.3108 x 0.3108 mm |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Response time | 1 ms |
| LED backlight | Yes |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| On Screen Display (OSD) languages | Ukrainian, Turkish, Polish, Traditional Chinese, French, Korean, English, Portuguese, German, Italian, Dutch, Simplified Chinese, Japanese, Spanish, Croatian, Finnish, Swedish, Russian, Czech |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Height adjustment | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Number of OSD languages | 19 |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 23° |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone out | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| HDMI | Yes |
| Built-in USB hub | No |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| HDCP version | 2.2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| HDCP | Yes |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Motion blur reduction | Yes |
| Compliance certificates | RoHS, CE, CB, Federal Communications Commission (FCC) |
| Shadow control | Yes |
| Low input lag | Yes |
| FPS counter | Yes |
| Dial point | Yes |
| Warnings | The monitor contains materials that may be harmful to the environment; follow local regulations for the disposal of electronic devices., Do not expose to water or excessive moisture., Avoid direct contact with liquids. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2125815 |
Offensive and promotional comments are unpublished.
Testimonials not found!
Request for product delivery/order