- In stock
-
−1%
AOC E3 24E3QAF computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1080 pixels Black
AOC E3 24E3QAF computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1080 pixels Black
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
5 - 10
business days
| Certification | ISO 9241-307 |
| Product colour | Black |
| Detachable stand | Yes |
| Front bezel colour | Black |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (typical) | 18 W |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Weight (with stand) | 4.45 kg |
| Weight (without stand) | 2.63 kg |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Brand-specific features | False |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Fast charging | Yes |
| Cables included | AC |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Screen shape | Flat |
| Backlight type | W-LED |
| Pixel pitch | 0.2745 x 0.2745 mm |
| Display diagonal | 61 cm (24") |
| Panel type | IPS |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display diagonal (metric) | 60.5 cm |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 4 ms |
| Contrast ratio (dynamic) | 20000000:1 |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 75 Hz |
| Surface hardness | 3H |
| Pixel density | 93 ppi |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| RMS rated power | 2 W |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in microphone | No |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Height adjustment | 15 cm, Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Pivot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| DisplayPort version | 1.2 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| HDMI version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Built-in USB hub | Yes |
| HDCP version | 1.4 |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| Headphone out | Yes |
| Light effects | No |
| Exterior finish type | Textured |
| Packaging recyclability rate | 100% |
| Warnings | Unplug the monitor from the power source before cleaning., Place the monitor on a flat and stable surface to avoid tipping and damage., Do not disassemble the monitor casing to avoid risk of electric shock. |
| Product post-consumer recycled plastic | 85% |
| Sustainability certificates | EPEAT Silver |