-
−5%
AOC 24B31H LED display 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD Black
AOC 24B31H LED display 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD Black
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Market positioning | Home |
| Product colour | Black |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power supply type | External |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 18 kWh |
| Height (with stand) | 410 mm |
| Depth (with stand) | 185.9 mm |
| Width (with stand) | 542.4 mm |
| Weight (with stand) | 2.45 kg |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| AMD FreeSync | No |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| HD type | Full HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Contrast ratio (dynamic) | 20000000:1 |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Backlight type | W-LED |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 60.5 cm |
| Panel type | IPS |
| Touchscreen | No |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Surface hardness | 3H |
| Response time (MPRT) | 1 ms |
| Built-in camera | No |
| Built-in speaker(s) | No |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Height adjustment | No |
| Tilt angle range | -5 - 25° |
| HDMI version | 1.4 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Built-in USB hub | No |
| Headphone out | No |
| HDMI | Yes |
| Warnings | Unplug the monitor from the power source before cleaning., Place the monitor on a flat and stable surface to avoid tipping and damage., Do not disassemble the monitor casing to avoid risk of electric shock. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1962293 |