- In stock
AG Neovo SC-2203 computer monitor 55.9 cm (22") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black
AG Neovo SC-2203 computer monitor 55.9 cm (22") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Compliance certificates | UKCA, WEEE, RoHS, CE, EAC, Low Voltage Directive (LVD), REACH |
| Product colour | Black |
| Market positioning | Business |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 16 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 16 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 85% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Width (with stand) | 491,8 mm |
| Height (with stand) | 373.8 mm |
| Depth (with stand) | 167,4 mm |
| Height (without stand) | 289.5 mm |
| Depth (without stand) | 44.9 mm |
| Weight (without stand) | 2.3 kg |
| Width (without stand) | 491,8 mm |
| Weight (with stand) | 2.6 kg |
| Cables included | AC, HDMI |
| Quick start guide | Yes |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Pixel pitch | 0,241 x 0,241 mm |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display brightness (typical) | 280 cd/m² |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Response time | 5 ms |
| HD type | Full HD |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display diagonal | 21.45" |
| Digital vertical frequency | 48 - 75 Hz |
| Touchscreen | No |
| Screen shape | Flat |
| Digital horizontal frequency | 30 - 85 kHz |
| Contrast ratio (typical) | 20000000:1 |
| Display technology | LCD |
| Panel type | VA |
| Number of speakers | Not applicable |
| Built-in speaker(s) | No |
| RMS rated power | Not applicable |
| Built-in camera | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 15° |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | No |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Tilt adjustment | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| Built-in USB hub | No |
| HDMI ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Headphone out | No |
| HDMI | Yes |
| BNC input ports | 1 |
| BNC output ports | 1 |
| Warnings | Do not place heavy objects on the monitor to avoid damage., Do not open the monitor case to prevent electric shock., Avoid prolonged staring at the screen at high brightness to prevent eye fatigue. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1949709 |
| Sustainability certificates | UKCA, EAC, Low Voltage Directive (LVD), RoHS, CE, WEEE, REACH |
| Sustainability compliance | Yes |