Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
High-Definition Multimedia Interface (HDMI) digital audio/video interface cable with mini (C) connector
Supports data transfer bandwidth of up to 18 Gigabits/sec
Allows bi-directional communication between smart HDMI devices
Supports 3D TV with video resolutions up to 4096 x 2160 at 60 Hz
Supports HDMI Ethernet Channel 100 Mbps function (HEC)
Supports Audio Return Channel technology (HARC)
| Summary | Gembird HDMI - mini HDMI, 3m. Cable length: 3 m, Connector 1: HDMI Type A (Standard), Connector 1 gender: Male, Connector 2: HDMI Type C (Mini), Connector 2 gender: Male, Connector contacts plating: Gold, HDMI version: 1.4, 3D, Maximum resolution: 4096 x 2160 pixels, Data transfer rate: 10 Gbit/s, Product colour: Black |
| Vendor Homepage | https://gembird.nl/item.aspx?id=8023 |
| Unit Box Height | 0.02 |
| Unit Box Length | 0.12 |
| Unit Box Width | 0.12 |
| 3D | Yes |
| Cable length | 3 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | HDMI Type C (Mini) |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| HDMI version | 1.4 |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Product colour | Black |
| Compliance certificates | RoHS |
| Package depth | 250 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 141 g |
| Package width | 200 mm |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.000288 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.08 kg |