Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Premium High Speed HDMI AOC cable with Ethernet
Supports HDMI 2.0 4K UHD resolutions at 60 Hz
Fiber optic cable is highly resistant to EMI and RFI interference
Premium metal connectors
Gold plated connectors for perfect image quality
Compatible with all devices that support HDMI
| Summary | Gembird CCBP-HDMI-AOC-80M-02. Cable length: 80 m, Connector 1: HDMI Type A (Standard), Connector 1 gender: Male, Connector 2: HDMI Type A (Standard), Connector 2 gender: Male, Connector contacts plating: Gold, HDMI version: 2.0, Data transfer rate: 18 Gbit/s, Product colour: Black |
| Vendor Homepage | https://gembird.nl/item.aspx?id=12450 |
| Unit Box Height | 0.255 |
| Unit Box Length | 0.27 |
| Unit Box Width | 0.07 |
| Cable length | 80 m |
| Cable material | fiber optic |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 form factor | straight |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 form factor | straight |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| Dolby technologies | Dolby Atmos/Dolby Vision |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 1.4/2.2 |
| HDMI version | 2.0 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Product colour | Black |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 720 (HD 720)/1920 x 1080 (HD 1080)/2560 x 1440/3840 x 2160 |
| Compliance certificates | CE/RoHS |
| Weight | 1600 g |
| Package depth | 260 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 2488 g |
| Package width | 260 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Supported resolutions | CEC, HEC, HARC |
| Country of origin | China |
| Model | CCBP-HDMI-AOC-80M-02 |
| Units per Shipping Box | 5 |
| Unit Calculated Volume | 0.006281 cubm |
| Unit Calculated Weight | 2.38 kg |