Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
High Speed HDMI cable with Ethernet
Supports 4K UHD resolutions at 30 Hz
Gold plated connectors for perfect image quality
Durable nylon braiding and premium style connectors
Compatible with all devices that support HDMI
| Summary | Gembird CCB-HDMIL-7.5M. Cable length: 7.5 m, Connector 1: HDMI Type A (Standard), Connector 1 gender: Male, Connector 2: HDMI Type A (Standard), Connector 2 gender: Male, Connector contacts plating: Gold, 3D, Audio Return Channel (ARC), Product colour: Black |
| Vendor Homepage | https://gembird.nl/item.aspx?id=10766 |
| Unit Box Height | 0.08 |
| Unit Box Length | 0.24 |
| Unit Box Width | 0.175 |
| 3D | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| AWG wire size | 30 |
| Cable length | 7.5 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 form factor | straight |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 form factor | straight |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Dolby technologies | Dolby TrueHD/DTS-HD Master Audio |
| HDMI Ethernet channel | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Product colour | Black |
| Supported video modes | 1080p |
| Weight | 40 g |
| Package depth | 265 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package weight | 526 g |
| Package width | 175 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.00336 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.45 kg |