Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Ultra High Speed HDMI cable with Ethernet
Supports HDMI 2.1 8K UHD resolutions at 60 Hz
Gold plated connectors for perfect image quality
Compatible with all devices that support HDMI
| Summary | Gembird CC-HDMI8K-1M. Cable length: 1 m, Connector 1: HDMI Type A (Standard), Connector 1 gender: Male, Connector 2: HDMI Type A (Standard), Connector 2 gender: Male, Connector contacts plating: Gold, HDMI version: 2.1, Data transfer rate: 48 Gbit/s, Product colour: Black |
| Vendor Homepage | https://gembird.nl/item.aspx?id=11443 |
| Unit Box Height | 0.03 |
| Unit Box Length | 0.28 |
| Unit Box Width | 0.18 |
| Cable length | 1 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 48 Gbit/s |
| HDMI Ethernet channel | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Product colour | Black |
| Supported graphics resolutions | 7680 x 4320 |
| Cable diameter | 8 mm |
| Weight | 84 g |
| Package depth | 280 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package type | Polybag |
| Package weight | 89 g |
| Package width | 180 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Units per Shipping Box | 100 |
| Unit Calculated Volume | 0.0004026 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.07 kg |