Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
High Speed HDMI cable with Ethernet
Supports 4K UHD resolutions at 60 Hz
Gold plated connectors for perfect image quality
Compatible with all devices that support HDMI
| Summary | Gembird CC-HDMIL-1.8M. Cable length: 1.8 m, Connector 1: HDMI Type A (Standard), Connector 1 gender: Male, Connector 2: HDMI Type A (Standard), Connector 2 gender: Male, Connector contacts plating: Gold, Data transfer rate: 18 Gbit/s, Audio Return Channel (ARC), Product colour: Black |
| Vendor Homepage | https://gembird.nl/item.aspx?id=10850 |
| Unit Box Height | 0.03 |
| Unit Box Length | 0.165 |
| Unit Box Width | 0.1 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| AWG wire size | 30 |
| Cable jacket material | Nylon |
| Cable length | 1.8 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| Dolby technologies | Dolby TrueHD/DTS-HD Master Audio |
| HDMI Ethernet channel | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Product colour | Black |
| Supported video modes | 1080p/2160p |
| Certification | CE, ISO 9002 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Package depth | 230 mm |
| Package height | 35 mm |
| Package weight | 134 g |
| Package width | 130 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Units per Shipping Box | 48 |
| Unit Calculated Volume | 0.0007571 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.134 kg |