Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
High Speed HDMI cable with Ethernet
Supports 4K UHD resolutions at 60 Hz
Gold plated connectors for perfect image quality
Durable nylon braiding and premium style connectors
Compatible with all devices that support HDMI
| Summary | Gembird CCB-HDMIL-1.5M. Cable length: 1.5 m, Connector 1: HDMI Type A (Standard), Connector 1 gender: Male, Connector 2: HDMI Type A (Standard), Connector 2 gender: Male, Connector contacts plating: Gold, 3D, Data transfer rate: 18 Gbit/s, Audio Return Channel (ARC), Product colour: Black |
| Vendor Homepage | https://gembird.nl/item.aspx?id=10762 |
| Unit Box Height | 0.045 |
| Unit Box Length | 0.165 |
| Unit Box Width | 0.1 |
| 3D | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| AWG wire size | 30 |
| Cable length | 1.5 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| Dolby technologies | Dolby TrueHD/DTS-HD Master Audio |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Product colour | Black |
| Supported video modes | 1080p |
| Weight | 40 g |
| Package depth | 185 mm |
| Package height | 45 mm |
| Package weight | 155 g |
| Package width | 100 mm |
| Units per Shipping Box | 100 |
| Unit Calculated Volume | 0.001055 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.11 kg |