Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Premium High Speed HDMI AOC cable with Ethernet
Supports HDMI 2.0 4K UHD resolutions at 60 Hz
Fiber optic cable is highly resistant to EMI and RFI interference
Premium metal connectors
Gold plated connectors for perfect image quality
Compatible with all devices that support HDMI
| Summary | Gembird CCBP-HDMI-AOC-10M-02. Cable length: 10 m, Connector 1: HDMI Type A (Standard), Connector 1 gender: Female, Connector 2: HDMI Type A (Standard), Connector 2 gender: Female, Connector contacts plating: Gold, HDMI version: 2.0, Data transfer rate: 16 Gbit/s, Product colour: Black |
| Vendor Homepage | https://gembird.nl/item.aspx?id=12447 |
| Unit Box Height | 0.052 |
| Unit Box Length | 0.185 |
| Unit Box Width | 0.175 |
| Cable jacket material | Nylon |
| Cable length | 10 m |
| Cable material | fiber optic |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Female |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 16 Gbit/s |
| Dolby technologies | Dolby Atmos/Dolby Vision |
| HDMI version | 2.0 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Product colour | Black |
| Weight | 330 g |
| Package depth | 185 mm |
| Package height | 175 mm |
| Package weight | 389 g |
| Package width | 55 mm |
| Model | CCBP-HDMI-AOC-10M-02 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.001684 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.35 kg |