Samsung Galaxy XCover7 Enterprise Edition
Samsung Galaxy XCover7 Enterprise Edition
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 13
business days
| Processor frequency | 2.2 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | MediaTek |
| Product colour | Black |
| Protection features | Dust resistant, Water resistant |
| Waterproof up to | 1.5 m |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Width | 80.1 mm |
| Depth | 10.2 mm |
| Weight | 240 g |
| Height | 169 mm |
| Mobile network generation | 5G |
| Bluetooth | Yes |
| 5G bands supported | 2500, 600, 3700 MHz, 2100, 2600, 800, 900, 850, 3500 MHz, 700, 1800, 2300 |
| 5G standard | Sub6 TDD, Sub6 FDD |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| 3G bands supported | 1900, 2100 MHz, 850, 900 |
| 4G bands supported | 1900, 1800, 2100, 800, 700, 2300, 2600 MHz, 850, 2500, 900, 1500 |
| 3G standards | UMTS |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| Wi-Fi | Yes |
| SIM card capability | Dual SIM |
| Bluetooth version | 5.3 |
| SIM card type | NanoSIM + eSIM |
| Refurbished | No |
| Fingerprint reader | Yes |
| Face recognition | Yes |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| Gorilla Glass version | Gorilla Glass Victus+ |
| Native aspect ratio | 20:9 |
| Display diagonal | 16.8 cm (6.6") |
| Display number of colours | 16 million colours |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Rounded display corners | Yes |
| Panel type | PLS |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Display resolution | 2408 x 1080 pixels |
| Operating system installed | Android 14 |
| Platform | Android |
| Speakers | Mono |
| Video formats supported | MKV, 3G2, FLV, 3GP, MP4, AVI, WEBM, M4V |
| Audio formats supported | AWB, MP3, OTA, IMY, MIDI, MXMF, WAV, AMR, RTTTL, AAC, FLAC, OGA, M4A, OGG, RTX, XMF, 3GA, Mid |
| Speaker power | 1.2 W |
| Supported video modes | 1080p |
| User memory | 109.7 GB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| RAM capacity | 6 GB |
| Maximum memory card size | 1 TB |
| Internal storage capacity | 128 GB |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB version | 2.0 |
| USB port | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Rear camera aperture number | 1.8 |
| Front camera type | Single camera |
| Front camera aperture number | 2 |
| Digital zoom | 10x |
| Resolution at capture speed | 1920x1080@30fps |
| Video capture resolution (max) | 1920 x 1080 pixels |
| Rear camera resolution (numeric) | 50 MP |
| Rear camera flash | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Rear camera type | Single camera |
| Video recording modes | 1080p |
| Removable battery | Yes |
| Talk time (4G) | 38 h |
| Energy efficiency class | A |
| Battery capacity | 4050 mAh |
| Continuous video playback time | 18 h |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Geomagnetic sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Warnings | Avoid direct contact with liquids or substances if the device is damaged., Do not expose the device to high temperatures or direct flames., Do not dispose of the device in the regular waste bin, contact your local electronic waste collection point. |
| Yes | |
| Multimedia Messaging Service (MMS) | Yes |
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| Galileo | Yes |
| BeiDou | Yes |
| Position location | Yes |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |