-
−4%
Samsung Galaxy A56 17 cm (6.7") Dual SIM Android 15 5G USB Type-C 8 GB 128 GB 5000 mAh Light grey
Samsung Galaxy A56 17 cm (6.7") Dual SIM Android 15 5G USB Type-C 8 GB 128 GB 5000 mAh Light grey
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Processor cores | 8 |
| Processor model | 1580 |
| Processor family | Samsung Exynos |
| Colour name | Awesome Lightgray |
| Product colour | Light grey |
| USB Type-C required charging power (max) | 45 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 10 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Weight | 198 g |
| Depth | 7.4 mm |
| Width | 77.5 mm |
| Height | 162.2 mm |
| 3G bands supported | 900, 850, 2100 MHz, 1900 |
| 5G bands supported | 2600, 800, 900, 1800, 2300, 2100, 850, 3500, 2500, 3700 MHz |
| Mobile network generation | 5G |
| 4G data rate (max) | 1200 Mbit/s |
| SIM card capability | Dual SIM |
| 5G standard | Sub6 FDD, Sub6 TDD |
| 5G data rate (max) | 2.33 Gbit/s |
| 3G standards | WCDMA, UMTS |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| 4G bands supported | 1900, 900, 1500, 2600 MHz, 850, 700, 1800, 2100, 800 |
| Bluetooth version | 5.3 |
| SIM card type | NanoSIM + eSIM |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| MIMO | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11g, 802.11a, Wi-Fi 6 (802.11ax), 802.11b |
| Bluetooth | Yes |
| Modulation | 1024-QAM |
| Wireless charging | No |
| Face recognition | Yes |
| Fast charging | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Screen sharing | Yes |
| AC adapter included | No |
| Brand specific technologies | Always-on display |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| Gorilla Glass version | Gorilla Glass Victus+ |
| Display brightness | 1200 cd/m² |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Pixel density | 385 ppi |
| Display technology marketing name | Super AMOLED |
| Display number of colours | 16 million colours |
| Display resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Display diagonal | 17 cm (6.7") |
| User interface (UI) | One UI 7.0 |
| Google applications | Google Search, Gmail, Google Play, Google Meet, Google Drive, YouTube, Google Maps, Google Chrome |
| Platform | Android |
| Operating system installed | Android 15 |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Video formats supported | 3G2, M4V, FLV, MP4, MKV, 3GP, AVI, WEBM |
| Internal storage capacity | 128 GB |
| RAM capacity | 8 GB |
| Compatible memory cards | Not supported |
| USB version | 2.0 |
| Headphone connectivity | USB Type-C |
| USB connector type | USB Type-C |
| Slow motion rate | 480 fps in HD, 240 fps in HD |
| Camera image formats supported | DNG, HEIF, JPEG |
| Front camera field of view (FOV) angle | 81° |
| Third rear camera field of view (FOV) angle | 78° |
| Rear camera flash | Yes |
| Third rear camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Second rear camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Panorama | Yes |
| Rear camera type | Triple camera |
| Front camera type | Single camera |
| Second rear camera field of view (FOV) angle | 123° |
| Rear camera field of view (FOV) angle | 84° |
| Rear camera aperture number | 1.8 |
| Image stabilizer type | Optical Image Stabilization (OIS) |
| Front camera sensor size | 1/3.2" |
| Night mode | Yes |
| Third rear camera aperture number | 2.4 |
| Second rear camera sensor size | 1/3.0" |
| Rear camera sensor size | 1/1.56" |
| Third rear camera sensor size | 1/5.0" |
| Second rear camera aperture number | 2.2 |
| Portrait mode | Yes |
| Maximum frame rate | 480 fps |
| Macro photography | Yes |
| Image stabilizer | Yes |
| Front camera aperture number | 2.2 |
| Slow motion mode | Yes |
| Digital zoom | 10x |
| Front camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Rear camera resolution (numeric) | 50 MP |
| Resolution at capture speed | 1280x720@30fps, 1920x1080@60fps, 3840x2160@30fps, 1920x1080@30fps |
| Flash type | LED |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Battery recharge time | 1.8 h |
| Geomagnetic sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Warnings | Avoid direct contact with liquids or substances if the device is damaged., Do not expose the device to high temperatures or direct flames., Do not dispose of the device in the regular waste bin, contact your local electronic waste collection point. |
| Hazard pictogram(s) | GHS07: Harmful, GHS09: Environmental hazard, GHS02: Flammable |
| BeiDou | Yes |
| Galileo | Yes |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| GLONASS | Yes |
| Position location | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Repairability class | C |
| Battery endurance in cycles | 2000 |
| Battery endurance per cycle | 2674 min |
| Repeated free fall reliability class | A |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Energy efficiency class | B |