Samsung G556B Galaxy Xcover 7 Black
Samsung G556B Galaxy Xcover 7 Black
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 5
business days
| Brand | Samsung |
| Weight | 0.36 kg. |
| Depth | 0.18 m. |
| Width | 0.088 m. |
| Height | 0.034 m. |
| Screen type | PLS LCD |
| Screen resolution | 1080x2408, Full HD+ |
| MOB02 Screen size | 6.6" (16.7 cm) |
| Operating system | Android |
| MOB01 Operating system version | Android 14 |
| MOB03 Processor frequency | Octa-core (2.2 GHz 2 GHz) |
| MOB04 First rear camera resolution | 50 MP |
| Number of SIM cards | 2 |
| Bluetooth | There is |
| Charger type | USB Type-C |
| GPS navigation | There is |
| MOB06 Phone built-in memory | 128GB |
| Maximum memory card capacity | Up to 1TB |
| Weight | 240 |
| MOB07 Guarantee for individuals | 2 years |
| Phone type | Touch-sensitive |
| MOB05 Random Access Memory (RAM) | 6GB |
| Video resolution | Full HD 1080p@30fps |
| Camera (Mpix) | 49 - 99 Mpix |
| Screen diagonal | 6.6 - 7.0 |
| Color | Black |
| SIM card type | Nano-SIM / eSIM |
| Glass with increased strength | Corning Gorilla Glass Victus+ |
| Water/dust resistant housing | There is |
| NFC | There is |
| MOB07 Battery capacity | 4050 |
| Front camera | 5 MP |
| Processor | MediaTek MT6835V/ZA |
| Image stabilizer | No information |
| Flash | LED |
| Autofocus | There is |
| Size | 169.0 x 80.1 x 10.2 |
| Housing material | Plastic |
| Telephones for seniors | No |
| Water and dust resistant body | IP68 |
| High-strength glass | There is |
| Number of cores | Octa-core |
| Built-in sensors | Accelerometer, Gyro Sensor, Geomagnetic Sensor, Light Sensor, Proximity Sensor |
| Fingerprint scanner | None |
| Battery type | Removable |
| Fast charging function | There is |
| Smartphone model | Galaxy Xcover |
| Battery capacity | 2001 - 4000 |
| Screen to body ratio | ~77.5% |
| Screen aspect ratio | 20:9 |
| Pixel density | 400 ppi |
| Fingerprint scanner location | None |
| Number of main cameras | 1 |
| Mobile network connection type | 5G |
| Wi-Fi standard | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Contactless payments | There is |
| Wireless charging | None |
| Phone's built-in memory | 128GB |
| Smartphone series | Samsung Galaxy |
| Guarantee for legal entities | 1 year |
| Energy Label Type | 5 |
| Distance sensor | There is |
| Accelerometer | There is |
| Gyroscope | There is |
| Random Access Memory (RAM) | 6GB |
| Charger included | None |
| Energy efficiency class | A |
| Charger Information | 5 - 15 WATTS |