phone Xiaomi POCO X8 Pro MZB0N22EU 256 GB green
phone Xiaomi POCO X8 Pro MZB0N22EU 256 GB green
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | POCO, Poco |
| Mobile phone type | Touch screen |
| Color | Green color |
| SIM card type | 2 x Nano Sim |
| Installed operating system | Android |
| Installed operating system version | 3 |
| Screen size | 6.59 inches |
| Screen resolution | 2756x1268 |
| Screen type | AMOLED |
| More resistant screen | Corning Gorilla Glass 7i |
| Processor model | Dimensity 8500-Ultra |
| Processor cores | 8 |
| Random Access Memory (RAM) | 8GB |
| Video card model | Mali-G720 |
| Supported memory cards | - |
| Memory capacity | 256GB |
| Front camera | 20 MP |
| Rear camera | 50 + 8MP |
| WiFi interface | Yes |
| WiFi Direct interface | Yes |
| Bluetooth interface | Yes |
| Bluetooth version | 6.0 |
| NFC | Yes |
| 4G connection support | Yes |
| USB connection type | USB Type-C |
| 3G connection support | No |
| Navigation (GPS) function | Yes |
| FM radio | No |
| Headphone jack | USB Type-C |
| Battery type | Li-ion |
| Wireless charging | No |
| Battery capacity | 6500mAh |
| Fast battery charging | Yes |
| Special protection | IP68, Fingerprint scanner, Dustproof |
| Sensors | Compass, Proximity sensor, Accelerometer, Gyroscope |
| Fingerprint scanner | Yes |
| Degree of protection (IP) | IP68 |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Weight | 0.192 kg. |
| Length | 8 mm. |
| Width | 70 mm. |
| Height | 150 mm. |
| Country of manufacture | CN |