Nokia 230 (2024) Black
Nokia 230 (2024) Black
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 5
business days
| Brand | Nokia |
| Weight | 0.25 kg. |
| Depth | 0.06 m. |
| Width | 0.076 m. |
| Height | 0.138 m. |
| Screen type | TFT LCD |
| Screen resolution | 240 x 320, QVGA |
| MOB02 Screen size | 2.8" (7.11 cm) |
| Operating system | Nokia OS |
| MOB01 Operating system version | S30+ |
| MOB03 Processor frequency | No information |
| MOB04 First rear camera resolution | 2 MP |
| Number of SIM cards | 2 |
| Bluetooth | There is |
| Charger type | microUSB |
| GPS navigation | None |
| MOB06 Phone built-in memory | 8MB |
| Maximum memory card capacity | Up to 32GB |
| Weight | 94 |
| MOB07 Guarantee for individuals | 2 years |
| Phone type | With buttons |
| MOB05 Random Access Memory (RAM) | 16MB |
| Video resolution | 240p |
| Camera (Mpix) | up to 3 Mpix |
| Screen diagonal | up to 3.0 |
| Color | Black |
| SIM card type | Nano-SIM and eSIM or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Glass with increased strength | None |
| Water/dust resistant housing | None |
| NFC | None |
| MOB07 Battery capacity | 1450 |
| Front camera | 2 MP |
| Processor | Unisoc 6531F |
| Image stabilizer | None |
| Flash | LED |
| Autofocus | No information |
| Size | 124.6 x 53.4 x 10.9 |
| Name IM | Nokia 230 (2024) (TA-1609) |
| Housing material | Aluminum / Polycarbonate |
| Telephones for seniors | No |
| Water and dust resistant body | None |
| High-strength glass | None |
| Built-in sensors | None |
| Video card | None |
| Fingerprint scanner | None |
| Battery type | Removable |
| Fast charging function | None |
| Smartphone model | Nokia 230 |
| Battery capacity | 1001 - 2000 |
| Screen to body ratio | ~36.61% |
| Screen aspect ratio | 4:3 |
| Pixel density | 143ppi |
| Fingerprint scanner location | None |
| Number of main cameras | 1 |
| Mobile network connection type | 2G |
| Wi-Fi standard | None |
| Contactless payments | None |
| Wireless charging | None |
| Phone's built-in memory | Up to 4GB |
| Guarantee for legal entities | 1 year |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Random Access Memory (RAM) | Up to 1GB |