- In stock.
Mobile phone Xiaomi Redmi 15C, 256 GB, blue
Mobile phone Xiaomi Redmi 15C, 256 GB, blue
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | XIAOMI, Xiaomi |
| Mobile phone type | Touch screen |
| Color | Blue color |
| SIM card type | 2 x Nano Sim |
| Installed operating system | Xiaomi HyperOS |
| Screen size | 6.9 inches |
| Screen resolution | 1600x720 |
| Processor model | MediaTek Helio G81-Ultra, 12nm |
| Processor cores | 8 |
| Random Access Memory (RAM) | 4GB |
| Memory capacity | 256GB |
| Front camera | 8MP |
| Rear camera | 50 MP |
| WiFi interface | Yes |
| Bluetooth interface | Yes |
| NFC | Yes |
| 4G connection support | Yes |
| 3G connection support | Yes |
| Navigation (GPS) function | Yes |
| FM radio | No |
| Headphone jack | USB Type-C |
| The battery is replaceable. | No |
| Wireless charging | No |
| Battery capacity | 6000mAh |
| Fast battery charging | Yes |
| Weight with battery | 224 g |
| Video recording speed | 1080@30fps, 1280×720@30fps |
| Year of release | 2025 |
| Communication standard | LTE FDD: 1/3/5/7/8/20/28LTE TDD: 38/40/41 (full range) |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | Mobile phone / USB Type-C cable / SIM eject tool / Protective case / Quick start guide and warranty card / Safety information. Charger not included |
| Weight | 0.3086 kg. |
| Length | 187 mm. |
| Width | 95 mm. |
| Height | 42 mm. |
| Country of manufacture | CN |