The SAMSUNG S25 ULTRA has a 6.9-inch Dynamic AMOLED 2X display, 512 GB of internal storage, and a powerful Snapdragon 8 Elite processor. It features a quad-camera system with a 200 MP main camera, 12 GB of RAM, and supports 5G connectivity.
The SAMSUNG S25 ULTRA has a 6.9-inch Dynamic AMOLED 2X display, 512 GB of internal storage, and a powerful Snapdragon 8 Elite processor. It features a quad-camera system with a 200 MP main camera, 12 GB of RAM, and supports 5G connectivity.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The SAMSUNG S25 ULTRA features a 6.9-inch Dynamic AMOLED 2X display, 512 GB of internal storage, and a powerful Snapdragon 8 Elite processor. It features a quad-camera system with a 200 MP main camera, 12 GB of RAM, and supports 5G connectivity.
Design | |
|---|---|
| Form | Bar |
| International Protection (IP) Code | IP68 |
| Product color | Grey, Titanium |
Screen | |
| Screen diagonal | 17.5 cm (6.9") |
| Screen resolution | 3120 x 1440 pixels |
| Display technology | Dynamic AMOLED 2X |
| Maximum refresh rate | 120Hz |
Network | |
| Supported 5G frequencies | 700, 800, 850, 900, 1500, 1800, 1900, 2100, 2300, 2500, 2600, 3500, 3700 MHz |
| Bluetooth version | 5.4 |
| SIM card option | Two SIM cards |
Battery | |
| Battery capacity | 5000mAh |
Camera | |
| Rear camera resolution | 200 MP |
| Front camera resolution | 12 MP |
Processor | |
| Processor model | Qualcomm Snapdragon 8 Elite |
| Processor cores | 8 |
Memory | |
| Internal memory capacity | 512GB |
| RAM capacity | 12GB |
Weight and dimensions | |
| Weight | 218 g |
| Dimensions | 162.8 x 77.6 x 8.2 mm |