- New
The Samsung Galaxy S26+ features a 6.7-inch Dynamic AMOLED 2X display with a resolution of 3120 x 1440 pixels and a refresh rate of 120 Hz. It is powered by the Samsung Exynos 2600 processor, has 12 GB of RAM and 512 GB of internal storage, as well as a 4900 mAh battery.
The Samsung Galaxy S26+ features a 6.7-inch Dynamic AMOLED 2X display with a resolution of 3120 x 1440 pixels and a refresh rate of 120 Hz. It is powered by the Samsung Exynos 2600 processor, has 12 GB of RAM and 512 GB of internal storage, as well as a 4900 mAh battery.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Samsung Galaxy S26+ features a 6.7-inch Dynamic AMOLED 2X display with a resolution of 3120 x 1440 pixels and a refresh rate of 120 Hz. It is powered by the Samsung Exynos 2600 processor, has 12 GB of RAM and offers 512 GB of internal storage, along with a 4900 mAh battery.
Features | |
|---|---|
| Product type | Mobile phone |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy S26+ |
Specifications | |
| Screen size | 6.7 inches |
| Screen resolution | 3120 x 1440 pixels |
| Processor | Samsung Exynos 2600, 10 cores |
| RAM | 12GB |
| Memory capacity | 512GB |
| Battery capacity | 4900mAh |
| Camera system | 50 MP triple rear camera, 12 MP front camera |
| Operating system | Android 16.0 |
| Weight | 190 g |
| Dimensions | 75.8mm x 158.4mm x 7.3mm |
Connection | |
| 5G support | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E, Wi-Fi 7 |
| Bluetooth version | 6.0 |
| NFC | Yes |
Additional information | |
| IP rating | IP68 |
| Charging type | USB Type-C |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | Yes |