Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Samsung Galaxy S25 Ultra features a 6.9' Dynamic AMOLED display with a resolution of 3120 x 1440 pixels and is powered by a Qualcomm Snapdragon processor with 12 GB of RAM and 512 GB of storage. The device supports 5G connectivity, has a 5000 mAh battery, and is equipped with a quad-camera system with a 200 MP main camera.
Processor | |
|---|---|
| Processor Boost Frequency | 4.47GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor model | 8 Elite |
| Processor family | Qualcomm Snapdragon |
| Artificial Intelligence Processor Family | Qualcomm |
Design | |
| International Protection (IP) Code | IP68 |
Weight and dimensions | |
| Depth | 8.2 mm |
| Weight | 218 g |
| Height | 162.8 mm |
| Width | 77.6 mm |
Network | |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 7 (802.11be), Wi-Fi 6E (802.11ax), 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11a, Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Mobile network generation | 5G |
Performance | |
| Fingerprint scanner | Yes |
| Facial recognition | Yes |
Screen | |
| Screen brightness | 1500 cd/m² |
| Pixel density | 500 ppi |
Camera | |
| Optical zoom | 10x |
| Video recording modes | 720p, 2160p, 4320p, 1080p |
Battery | |
| Battery capacity | 5000mAh |
Sensors | |
| Hall sensor | Yes |
| Barometer | Yes |
Navigation | |
| GPS (satellite) | Yes |