Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Samsung Galaxy S25 Ultra features a 6.9-inch Dynamic AMOLED display with a resolution of 3120 x 1440 pixels and a refresh rate of 120 Hz. It is powered by a Qualcomm Snapdragon 8 Elite processor, has 12 GB of RAM, 512 GB of internal storage, and a 5000 mAh battery.
Processor | |
|---|---|
| Processor cores | 8 |
| Processor model | 8 Elite |
| Processor Boost Frequency | 4.47GHz |
Design | |
| International Protection (IP) Code | IP68 |
Weight and dimensions | |
| Depth | 8.2 mm |
| Height | 162.8 mm |
| Width | 77.6 mm |
| Weight | 218 g |
Network | |
| 5G standard | Sub6 SDL, Sub6 TDD, Sub6 FDD |
| SIM card option | Dual SIM |
| Bluetooth version | 5.4 |
Operation | |
| Wireless charging | Yes |
| Fast charging | Yes |
Screen | |
| Panel type | AMOLED |
| Pixel density | 500 ppi |
| Screen brightness | 1500 cd/m² |
Software | |
| Installed operating system | Android 15 |
| Operating system branch | One UI 7.0 |
Memory | |
| Internal memory capacity | 512GB |
| RAM capacity | 12GB |
Camera | |
| Rear camera type | Four cameras |
| Front camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Rear camera resolution (numeric) | 200 MP |
Battery | |
| Battery capacity | 5000mAh |
Sensors | |
| Proximity sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Navigation | |
| GPS (satellite) | Yes |