-
−5%
The Samsung Galaxy A57 5G features a 6.7-inch Super AMOLED Plus display with a resolution of 1080 x 2340 pixels and is powered by an Exynos processor with 8GB of RAM. The device features a triple rear camera with a 50MP main sensor, a 5000mAh battery, and supports 5G connectivity.
The Samsung Galaxy A57 5G features a 6.7-inch Super AMOLED Plus display with a resolution of 1080 x 2340 pixels and is powered by an Exynos processor with 8GB of RAM. The device features a triple rear camera with a 50MP main sensor, a 5000mAh battery, and supports 5G connectivity.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Samsung Galaxy A57 5G features a 6.7-inch Super AMOLED Plus display with a resolution of 1080 x 2340 pixels and is powered by an Exynos processor with 8GB of RAM. It features a triple rear camera with a 50MP main sensor, a 5000mAh battery, and supports 5G connectivity.
Features | |
|---|---|
| Product type | Mobile phone |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy A57 5G |
Specifications | |
| Screen size | 6.7 inches |
| Screen resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Processor | Samsung Exynos, 2.9 GHz, 8 cores |
| RAM | 8GB |
| Internal memory | 128GB |
| Battery capacity | 5000mAh |
| Camera (rear) | Triple: 50 MP (main), 12 MP, 5 MP |
| Camera (front) | 12 MP |
| Operating system | Android 16.0, One UI 8.5 |
| Weight | 179 g |
| Dimensions | 161.5mm x 76.8mm x 6.9mm |
Connection | |
| 5G support | Yes |
| Bluetooth version | 6.0 |
| NFC | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
Additional information | |
| IP rating | IP68 |
| Charging port | USB Type-C |
| Fingerprint scanner | Yes |