- New
The Samsung Galaxy A17 5G features a 6.7-inch Super AMOLED display with a resolution of 1080 x 2340 pixels and is powered by an 8-core Samsung Exynos processor. It features a triple rear camera system with a 50 MP main camera, 4 GB RAM, and a 5000 mAh battery for long-lasting use.
The Samsung Galaxy A17 5G features a 6.7-inch Super AMOLED display with a resolution of 1080 x 2340 pixels and is powered by an 8-core Samsung Exynos processor. It features a triple rear camera system with a 50 MP main camera, 4 GB RAM, and a 5000 mAh battery for long-lasting use.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Samsung Galaxy A17 5G features a 6.7-inch Super AMOLED display with a resolution of 1080 x 2340 pixels and is powered by an 8-core Samsung Exynos processor. It features a triple rear camera system with a 50 MP main camera, 4 GB RAM, and a 5000 mAh battery for long-lasting use.
Features | |
|---|---|
| Product type | Mobile phone |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy A17 5G |
Specifications | |
| Screen size | 6.7 inches |
| Screen resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Processor | Samsung Exynos, 8 cores, 2.4 GHz |
| RAM | 4GB |
| Internal memory | 128GB |
| Battery capacity | 5000mAh |
| Camera (rear) | Triple camera: 50 MP (main), 5 MP, 2 MP |
| Camera (front) | 13 MP |
| SIM card option | Hybrid Dual SIM |
| Network support | 5G |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) |
| USB type | USB Type-C |
| Weight | 192 g |
| Dimensions | 164.4 x 77.9 x 7.5 mm |
Additional information | |
| Operating system | Android 15 |
| Supported audio formats | MP3, WAV, AAC, FLAC, etc. |
| Supported video formats | MP4, AVI, MKV, etc. |
| Maximum memory card size | 2TB |
| IP rating | IP54 |