- In stock
The Motorola moto g86 5G features a 6.67-inch P-OLED display with a resolution of 2712 x 1220 pixels and a refresh rate of 120 Hz. It is powered by an 8-core MediaTek Dimensity 7300 processor, has 8 GB of RAM, and offers 256 GB of internal storage.
The Motorola moto g86 5G features a 6.67-inch P-OLED display with a resolution of 2712 x 1220 pixels and a refresh rate of 120 Hz. It is powered by an 8-core MediaTek Dimensity 7300 processor, has 8 GB of RAM, and offers 256 GB of internal storage.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Motorola moto g86 5G features a 6.67-inch P-OLED display with a resolution of 2712 x 1220 pixels and a refresh rate of 120 Hz. It is powered by an 8-core MediaTek Dimensity 7300 processor, has 8 GB of RAM and offers 256 GB of internal storage.
Features | |
|---|---|
| Product type | Mobile phone |
| Brand | Motorola |
| Model | moto g86 5G |
Specifications | |
| Screen size | 6.67 inches |
| Screen resolution | 2712 x 1220 pixels |
| Processor | MediaTek Dimensity 7300 |
| Processor cores | 8 |
| RAM | 8GB |
| Internal memory | 256GB |
| Battery capacity | 5200mAh |
| Weight | 185 g |
| Dimensions | 161.2 x 74.7 x 7.87 mm |
| Operating system | Android 15 |
| Camera (rear) | 50MP + 8MP |
| Camera (front) | 32 MP |
| IP rating | IP68 (waterproof and dustproof) |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| SIM card type | NanoSIM + eSIM |
| Fast charging technology | TurboPower 30 |