- In stock
-
−5%
Honor Magic8 Pro 5G 17 cm (6.71") Dual SIM Android 16.0 USB Type-C 12 GB 512 GB 6270 mAh Black
Honor Magic8 Pro 5G 17 cm (6.71") Dual SIM Android 16.0 USB Type-C 12 GB 512 GB 6270 mAh Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor model | 8 Elite Gen 5 |
| Processor family | Qualcomm Snapdragon |
| Performance cores | 6 |
| Product colour | Black |
| Protection features | Water resistant, Dustproof, Splash proof, Drop resistant |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Weight | 219 g |
| Depth | 8.32 mm |
| Width | 75 mm |
| Height | 161.2 mm |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 7 (802.11be), Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11g, 802.11b |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Mobile network generation | 5G |
| Bluetooth profiles | APTX-LL, APTX-HD, APTX-Adaptive, LDAC, LC3, AAC, LHDC, SBC, APTX |
| SIM card capability | Dual SIM |
| SIM card type | NanoSIM + eSIM |
| aptX technology | Yes |
| Bluetooth version | 6.0 |
| Frequency band | Tri-band |
| 5G standard | NR |
| 3G standards | WCDMA |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wireless charging power | 80 W |
| Video call | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| USB On-The-Go support | Yes |
| Face recognition | Yes |
| Fast charging technology | SuperCharge |
| AC adapter included | No |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | USB Type-C |
| SIM card ejector pin | Yes |
| Screen protector | Yes |
| Protective case | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Display diagonal | 17 cm (6.71") |
| Display resolution | 1256 x 2808 pixels |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Display brightness (min) | 1 cd/m² |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Maximum display brightness (HDR) | 6000 cd/m² |
| Display brightness | 1800 cd/m² |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | OLED |
| Platform | Android |
| Operating system installed | Android 16.0 |
| Video formats supported | 3GP, MP4 |
| Audio formats supported | AAC, MP3, 3GP, FLAC, OGG, WAV, AMR, MP4 |
| Speakers | stereo |
| Internal storage capacity | 512 GB |
| RAM capacity | 12 GB |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Headphone connectivity | USB Type-C |
| Second rear camera pixel size (Quad Pixel technology) | 2.4 µm |
| Front camera type | Single camera |
| Rear camera sensor size | 1/1.4" |
| 3D depth front camera | Yes |
| Rear camera resolution | 16320 x 12288 pixels |
| Third rear camera field of view (FOV) angle | 122° |
| Macro photography | Yes |
| Second rear camera aperture number | 1.6 |
| Smile detection | Yes |
| Rear camera type | Triple camera |
| AI scene recognition | Yes |
| Second rear camera sensor size | 1/1.3" |
| Image stabilizer | Yes |
| Image stabilizer type | Optical Image Stabilization (OIS), Electronic Image Stabilization (EIS) |
| Third rear camera aperture number | 2 |
| Slow motion mode | Yes |
| Portrait mode | Yes |
| Second rear camera resolution (numeric) | 50 MP |
| Front camera aperture number | 2 |
| Rear camera flash | Yes |
| Camera High Dynamic Range (HDR) mode | Yes |
| Rear camera resolution (numeric) | 200 MP |
| Maximum frame rate | 120 fps |
| Third rear camera resolution (numeric) | 50 MP |
| Flash type | LED |
| Video recording modes | 2160p |
| Front camera field of view (FOV) angle | 90° |
| Optical zoom | 3.7x |
| Front camera resolution | 8192 x 6144 pixels |
| Front camera resolution (numeric) | 50 MP |
| Rear camera aperture number | 2.6 |
| Night mode | Yes |
| Time lapse mode | Yes |
| Self-timer | Yes |
| Resolution at capture speed | 3840x2160@120fps |
| Digital zoom | 100x |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 6270 mAh |
| Accelerometer | Yes |
| Infrared sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Gravity sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Warnings | Avoid direct contact with liquids or substances if the device is damaged., Do not expose the device to high temperatures or direct flames., Do not dispose of the device in the regular waste bin, contact your local electronic waste collection point. |
| Hazard pictogram(s) | GHS07: Harmful, GHS02: Flammable, GHS09: Environmental hazard |
| Yes | |
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| Electronic compass | Yes |
| Wi-Fi positioning | Yes |
| Galileo | Yes |
| BeiDou | Yes |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| LTE Positioning Protocol (LPP) | Yes |
| Position location | Yes |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Battery endurance in cycles | 1600 |
| Repairability class | B |
| Repeated free fall reliability class | B |
| Battery endurance per cycle | 3833 min |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Energy efficiency class | A |
| Energy efficiency scale | A to G |