-
−2%
Google Pixel 10 16 cm (6.3") Dual SIM Android 16.0 5G USB Type-C 12 GB 256 GB 4970 mAh Black
Google Pixel 10 16 cm (6.3") Dual SIM Android 16.0 5G USB Type-C 12 GB 256 GB 4970 mAh Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Coprocessor model | Titan M2 |
| Coprocessor | Yes |
| Processor family | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Aluminium |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Package width | 80 mm |
| Height | 152.8 mm |
| Package height | 19 mm |
| Weight | 204 g |
| Package depth | 160 mm |
| Package weight | 310 g |
| Depth | 8.6 mm |
| Width | 72 mm |
| Bluetooth | Yes |
| MIMO | Yes |
| 3G standards | UMTS |
| 5G standard | Sub6 |
| SIM card capability | Dual SIM |
| 3G bands supported | 900, 1900, 1800, 850 |
| Mobile network generation | 5G |
| 4G standard | LTE |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| SIM card type | NanoSIM + eSIM |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Bluetooth version | 6.0 |
| Spatial audio | Yes |
| Emergency SOS (satellite) | Yes |
| Fast charging | Yes |
| Face recognition | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| SIM card ejector pin | Yes |
| Display diagonal | 16 cm (6.3") |
| Colour depth | 24 bit |
| Pixel density | 422 ppi |
| Display number of colours | 16 million colours |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Gorilla Glass version | Gorilla Glass Victus 2 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | OLED |
| Display glass type | Corning Glass |
| Native aspect ratio | 20:9 |
| Contrast ratio (typical) | 2000000:1 |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Display resolution | 1080 x 2424 pixels |
| Google applications | Google Cast |
| Platform | Android |
| Operating system installed | Android 16.0 |
| Speakers | stereo |
| Number of microphones | 3 |
| Video formats supported | AVC, VP9, AV1, H.265, H.264, HEVC |
| RAM capacity | 12 GB |
| Internal storage capacity | 256 GB |
| USB connector type | USB Type-C |
| Wind noise reduction | Yes |
| Slow motion mode | Yes |
| Macro photography | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 10.5 MP |
| Third rear camera sensor size | 1/3.2" |
| Audio zoom | Yes |
| Front camera aperture number | 2.2 |
| Rear camera aperture number | 1.7 |
| Rear camera resolution (numeric) | 48 MP |
| Front camera type | Single camera |
| Second rear camera sensor size | 1/3.1" |
| Third rear camera resolution (numeric) | 10.8 MP |
| Image stabilizer type | Electronic Image Stabilization (EIS), Optical Image Stabilization (OIS) |
| Video recording modes | 1080p |
| Third rear camera field of view (FOV) angle | 23° |
| Night mode | Yes |
| Third rear camera aperture number | 3.1 |
| Second rear camera aperture number | 2.2 |
| Rear camera field of view (FOV) angle | 82° |
| Image stabilizer | Yes |
| Second rear camera resolution (numeric) | 13 MP |
| Rear camera flash | Yes |
| Rear camera type | Triple camera |
| Rear camera sensor size | 1.2" |
| Panorama | Yes |
| Time lapse mode | Yes |
| Second rear camera field of view (FOV) angle | 120° |
| Portrait mode | Yes |
| Front camera field of view (FOV) angle | 95° |
| Maximum frame rate | 240 fps |
| Battery capacity | 4970 mAh |
| Ambient light sensor | Yes |
| Magnetic sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Warnings | Do not dispose of the device in the regular waste bin, contact your local electronic waste collection point., Avoid direct contact with liquids or substances if the device is damaged., Do not expose the device to high temperatures or direct flames. |
| Hazard pictogram(s) | GHS09: Environmental hazard, GHS02: Flammable, GHS07: Harmful |
| NavIC | Yes |
| BeiDou | Yes |
| Position location | Yes |
| Galileo | Yes |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Battery endurance per cycle | 2953.8 min |
| Repairability class | B |
| Repeated free fall reliability class | A |
| Battery endurance in cycles | 1000 |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class | B |
| International Protection (IP) code | IP68 |