Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Gigaset A270 is a cordless phone with a large illuminated display, hands-free function and a phonebook capacity of 80 entries. It offers up to 18 hours of talk time and features ECO DECT technology to reduce radiation.
Features | |
|---|---|
| Product Type | Cordless Phone |
| Product Brand | Gigaset |
| Model | A270 |
Specifications | |
| Screen Diagonal | 3.81 cm (1.5') |
| Screen Dimensions (HxV) | 22 x 34 mm |
| Weight | 114 g |
| Dimensions (WxDxH) | 69 x 38 x 75 mm |
| Battery Type | Nickel-Metal Hydride (NiMH) |
| Standby Time | 200 hours |
| Chat Time | 18 hours |
| Phone Book Capacity | 80 entries |
| Maximum Internal Distance | 50 m |
| Maximum External Distance | 300 m |
| Ringer Volume Levels | 5 |
| Loudspeaker | Yes |