- In stock
Tracer XtremeBeat TWS Portable Bluetooth Speaker Black 15 W
Tracer XtremeBeat TWS Portable Bluetooth Speaker Black 15 W
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black |
| On/off switch | Yes |
| International Protection (IP) code | IPX6 |
| Volume control | Buttons |
| Product type | Stereo portable speaker |
| Product design | Tube |
| Battery life (max) | 6 h |
| Recommended usage | Universal |
| Hands-free mode | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| RMS rated power | 15 W |
| Frequency range | 100 - 20000 Hz |
| Bluetooth | Yes |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth version | 5.3 |
| AUX in | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB connector type | USB Type-A |
| USB connectivity | Yes |
| USB charging port | Yes |
| Bluetooth range | 10 m |
| Number of drivers | 2 |
| Number of speakers | 1 |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Warnings | Do not expose to open flames or high temperatures., Keep out of the reach of children., The product contains batteries that may be harmful to the environment. Dispose of at suitable collection points. |