- In stock
MEDIA-TECH WIRELESS BOOMBOX SPEAKER MT3179
MEDIA-TECH WIRELESS BOOMBOX SPEAKER MT3179
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product type | Stereo portable speaker |
| Product design | Rectangle |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Charging |
| On/off switch | Yes |
| Housing material | Wood |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Volume control | Rotary |
| Display type | LED |
| Built-in display | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| USB charging | Yes |
| Battery life (max) | 6 h |
| Power source type | USB |
| Recommended usage | Universal |
| FM band range | 87.6 - 108 MHz |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| FM radio | Yes |
| Remotely operated | Yes |
| Audio formats supported | MP3 |
| Remote control included | Yes |
| RMS rated power | 15 W |
| Frequency range | 80 - 20000 Hz |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1+EDR |
| AUX in | Yes |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| USB charging port | Yes |
| Tuner enhancements | Auto tuning |
| Number of drivers | 2 |
| Number of speakers | 2 |