JVC XS-EP624B - party speaker, black
JVC XS-EP624B - party speaker, black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product type | Stereo portable speaker |
| Product colour | Black |
| Light effects | Yes |
| Preset stations quantity | 30 |
| Battery capacity | 4000 mAh |
| Battery type | Built-in battery |
| Power consumption (typical) | 230 W |
| Battery life (max) | 16 hours |
| Weight | 12.5 kg |
| Depth | 316 mm |
| Height | 875 mm |
| Width | 280 mm |
| Recommended usage | Universal |
| Maximum temperature | 35°C |
| Karaoke | Yes |
| Minimum operating temperature | 5 °C |
| True Wireless Stereo (TWS) technology | Yes |
| Package contents | Microphone, Power cable, User manual, Remote control pendant x 1, Speaker x 1 |
| FM tuner | Yes |
| FM band range | 87.5 - 108 MHz |
| RMS rated power | 240 W |
| Headphone frequency | 40 - 20000 Hz |
| Sound effects | Echo, Yes |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| USB port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Number of USB Type A ports | 1 |
| Mic input Jack 6.3mm | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| 6.35 mm (1 4-inch) input | 1 |
| Bluetooth profiles | A2DP |
| AUX in | Yes |
| Warnings | Keep out of the reach of children., The product contains batteries that may be harmful to the environment. Dispose of at suitable collection points., Do not expose to open flames or high temperatures. |