The AMICA AMGF20E2I microwave oven
The AMICA AMGF20E2I microwave oven



The AMICA AMGF20E2I microwave oven
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Microwave power | 1200 W |
| Interior capacity | 20 L |
| Turntable size | 24.5 cm |
| Built-in display | No |
| Number of power levels | 6 |
| Turntable | Yes |
| Product colour | Silver |
| Control type | Rotary |
| Appliance placement | Countertop |
| Product type | Solo microwave |
| Number of programs | 8 |
| Depth | 355 mm |
| Width | 452 mm |
| Height | 263 mm |
| Quick start | Yes |
| Convection cooking | No |
| Grill | No |
| Child lock | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Steam cooking | No |
| Reheat function | No |
| Keep warm function | No |