- In stock
Siemens iQ700 BE732R1B1 microwave Black Combination microwave Built-in 21 L 900 W
Siemens iQ700 BE732R1B1 microwave Black Combination microwave Built-in 21 L 900 W
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
5 - 10
business days
| Product type | Combination microwave |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Left |
| Display type | TFT |
| Product colour | Black |
| Interior material | Stainless steel |
| Interior light | Yes |
| Control type | Touch |
| Door material | Glass |
| Appliance placement | Built-in |
| Interior capacity | 21 L |
| Microwave power | 900 W |
| Door opening | Side opening |
| Integrated clock | Yes |
| Cord length | 1.75 m |
| Inverter technology | Yes |
| Delayed start timer | No |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Connected load | 1990 W |
| Current | 10 A |
| Depth | 318 mm |
| Width | 594 mm |
| Height | 382 mm |
| Weight | 18.9 kg |
| Installation compartment depth | 30 cm |
| Installation compartment width | 56 cm |
| Interior dimensions (W x D x H) | 230 x 350 x 270 mm |
| Installation compartment height | 38.2 cm |
| Auto cook function | Yes |
| Steam cooking | No |
| Rotisserie | No |
| Convection cooking | No |
| Grill | Yes |
| Number of auto cooking programs | 10 |
| Bulb type | LED |