- In stock
Microwave oven AEG MFB295DB
Microwave oven AEG MFB295DB
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | AEG, AEG |
| Model | MFB295DB |
| Built-in | No |
| Under construction | Yes |
| Width | 49.5 cm, 592 mm. |
| Depth | 37 cm |
| Height | 29 cm, 370 mm. |
| Capacity | 29 liters |
| Weight | 10.4 kg, 13.6 kg. |
| Color | Black color |
| Power | 900W |
| Power levels | 10 |
| Interior coating | Painted steel |
| Management | Sensory, Electronic |
| Plate diameter | 28.8 cm |
| With lighting | Yes |
| Barbecue | Yes |
| Grill power | 1000W |
| Number of functions | 5 |
| Other features | Automatic programs by weight, Defrost by weight, Steam cooking, Even heating with inverter technology, "Silent+" - food is heated without sound, "MultiStage" allows you to electronically set several functions |
| Screen | Yes |
| Timer | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Automatic shutdown | Yes |
| Overheating protection | Yes |
| Child safety feature | Yes |
| Convection | No |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | Enjoy a healthy diet while preserving all the nutrients in vegetables and the aroma of fish. Now you can steam your meals with your microwave. The grill function allows you to cook lasagna with a crispy top or crème brûlée with a crispy crust. Get the texture and taste of slow-grilled food. Inverter technology ensures faster, more even cooking with controlled power distribution. Constant heat flow throughout the cooking process prevents uneven cooking. The large 29 l cavity of this microwave oven fits more of your dishes. The Silent+ function ensures that the microwave oven remains silent throughout the cooking time. You can set the food to be cooked in the microwave at the beginning and the grill at the end. MultiStage makes work in the kitchen easier and gives you a wide range of options |
| Length | 455 mm. |
| Country of manufacture | CN |