Free-standing microwave oven Amica AMG20M70V 20l 700W
Free-standing microwave oven Amica AMG20M70V 20l 700W
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 8
business days
| Product type | microwave |
| Interior capacity | 20 L |
| Product colour | White |
| Microwave power | 700 W |
| Built-in display | No |
| Case design | Freestanding |
| Turntable | Yes |
| Turntable size | 24.5 cm |
| Control type | Rotary |
| Timer | Yes |
| Number of power levels | 6 |
| Depth | 320 mm |
| Width | 452 mm |
| Height | 262 mm |
| Reheat function | No |
| Steam cooking | No |
| Keep warm function | No |
| Defrost function | Yes |
| Rotisserie | No |
| Warnings | Do not open the appliance housing, risk of electric shock., Do not leave the appliance unattended while in use., Do not place metal objects in the device. |