- In stock
-
−4%
Electrolux EMS4253TBX Built-in microwave oven Stainless steel 23 L 900 W
Electrolux EMS4253TBX Built-in microwave oven Stainless steel 23 L 900 W
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Appliance placement | Built-in |
| Control type | Touch |
| Interior capacity | 23 L |
| Child lock | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Clock function | Yes |
| Product colour | Black, Stainless steel |
| Grill power | 1000 W |
| Turntable size | 31.5 cm |
| Microwave power | 900 W |
| Number of power levels | 5 |
| Turntable | Yes |
| LED display | Yes |
| Height | 388 mm |
| Depth | 400 mm |
| Width | 595 mm |
| Weight | 18.8 kg |
| Defrost function | Yes |
| Convection cooking | No |
| Grill | Yes |
| Warnings | Do not use the appliance if it is damaged to avoid the risk of electric shock or fire., Use only cookware suitable for microwave ovens to avoid the risk of fire or explosion., Make sure the microwave oven is correctly installed and properly ventilated. |