Bosch Serie 8 BFL7221B1 microwave Built-in Solo microwave 21 L 900 W Black
Bosch Serie 8 BFL7221B1 microwave Built-in Solo microwave 21 L 900 W Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product type | Solo microwave |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Built-in |
| Microwave power | 900 W |
| Interior light | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Integrated clock | Yes |
| Display type | TFT |
| Number of power levels | 5 |
| Clock type | Electronic |
| Interior capacity | 21 L |
| Control type | Touch |
| Cord length | 1.75 m |
| Door hinge | Left |
| Inverter technology | Yes |
| Door opening | Side opening |
| Connected load | 1220 W |
| Power plug type | Type F |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Height | 318 mm |
| Weight | 16.9 kg |
| Installation compartment width | 56 cm |
| Installation compartment depth | 30 cm |
| Installation compartment height | 36.2 cm |
| Depth | 594 mm |
| Width | 382 mm |
| Defrost programs quantity | 3 |
| Steam cooking | No |
| Rotisserie | No |
| Number of cooking programs | 4 |
| Grill | No |
| Bulb type | LED |