- New
Amica AMMB20E2SGB X-TYPE microwave Built-in 20 L 1000 W Black
Amica AMMB20E2SGB X-TYPE microwave Built-in 20 L 1000 W Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 13
business days
| Product colour | Black |
| Turntable | Yes |
| Grill power | 1000 W |
| Clock type | Electronic |
| Timer | Yes |
| Control type | Touch |
| Door hinge | Left |
| Door open type | Button |
| Interior light | Yes |
| Turntable size | 25.5 cm |
| Cooking time (max) | 95 min |
| Product type | Combination microwave |
| Microwave power | 1000 W |
| Door material | Stainless steel |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LED |
| Number of power levels | 5 |
| Timer type | Digital |
| Interior capacity | 20 L |
| Integrated clock | Yes |
| Child lock | Yes |
| Appliance placement | Built-in |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Connected load | 1270 W |
| Width | 382 mm |
| Weight | 17 kg |
| Height | 333 mm |
| Depth | 594 mm |
| Number of cooking programs | 8 |
| Auto cook function | Yes |
| Grill | Yes |
| Defrost function | Yes |