-
−5%
Shure SM7dB - dynamic vocal microphone with built-in preamplifier
Shure SM7dB - dynamic vocal microphone with built-in preamplifier
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Impedance | 150 Ω |
| Product colour | Black |
| Product type | Dynamic microphone |
| Length | 198.1 mm |
| Microphone weight | 764 g |
| Width | 96,5 mm |
| Height | 150 mm |
| Phantom power supply | Yes (48V) |
| Package contents | Microphone, Acoustic shield x 1, Thread adapter x 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | XLR-3 |
| Microphone direction type | Cardioid |
| Microphone frequency | 50 - 20000 Hz |
| Microphone sensitivity | -59 dB |