- In stock
Shure SM7B microphone Black Studio microphone
Shure SM7B microphone Black Studio microphone









Shure SM7B microphone Black Studio microphone
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Output gain | -59 dB |
| Product type | Dynamic microphone |
| Weight | 765,4 g |
| Harmonized System (HS) code | 85181000 |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wired |
| XLR in | Yes |
| Voice coil type | Dynamic |
| Microphone sensitivity | -59 dB |
| Microphone frequency | 50 - 20000 Hz |
| Microphone direction type | Cardioid |
| Type | Studio microphone |