Shure SM58SE - dynamic, cardioid, vocal microphone with switch
Shure SM58SE - dynamic, cardioid, vocal microphone with switch
Shure SM58SE - dynamic, cardioid, vocal microphone with switch
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product type | Dynamic microphone |
| Weight | 298 g |
| Height | 168 mm |
| Product diameter | 51 mm |
| Product colour | Black |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| XLR connector | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Microphone direction type | Cardioid |
| Microphone frequency | 50 - 15000 Hz |
| Type | Studio microphone |
| On/off switch type | Hand switch |
| Warnings | Avoid contact with water., Do not open the unit housing., Use in accordance with the manufacturer's instructions. |