- In stock
Shure MV7-X microphone Black Studio microphone
Shure MV7-X microphone Black Studio microphone
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product type | Dynamic microphone |
| Power source | DC |
| Depth | 90 mm |
| Height | 164 mm |
| Width | 153 mm |
| Microphone weight | 550 g |
| Product colour | Black |
| Housing material | Metal |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Cables included | Micro-USB, USB Type-C to Micro-USB Type-B |
| USB connector type | Micro-USB B |
| Headphone out | Yes |
| Device interface | XLR/USB |
| USB port | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| XLR out | 1 |
| Voice coil type | Dynamic |
| Microphone mute | Yes |
| Type | Studio microphone |
| Microphone sensitivity | 55 dB |
| Sensitivity (1kHz) | 1.78 mV/Pa |
| Maximum sound pressure level (1kHz) | 132 dB |
| Microphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Microphone dynamic range | 36 dB |
| Microphone direction type | Unidirectional/Cardioid |