- In stock
Shure MV7+-W - lectern/vocal microphone with XLR/USB-C connector, white
Shure MV7+-W - lectern/vocal microphone with XLR/USB-C connector, white
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product type | Microphone |
| Power source | DC |
| Housing material | Metal |
| Product colour | White |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| XLR out | 1 |
| Headphone out | Yes |
| USB port | Yes |
| USB connector type | Micro-USB B |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | XLR/USB |
| Microphone frequency | 50 - 16000 Hz |
| Microphone sensitivity | -55 dB |
| Voice coil type | Dynamic |
| Type | Podcast microphone |
| Microphone mute | Yes |
| Microphone dynamic range | 36 dB |
| Maximum sound pressure level (1kHz) | 128 dB |
| Sensitivity (1kHz) | 1.78 mV/Pa |