-
−5%
Sennheiser MKE 440 - stereo condenser microphone with low-pass filter
Sennheiser MKE 440 - stereo condenser microphone with low-pass filter
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Battery technology | AAA Battery |
| Power source type | Batteries |
| Number of batteries | 2 |
| Length | 128 mm |
| Weight | 165 g |
| Width | 67 mm |
| Height | 106 mm |
| Package contents | Microphone |
| Built-in low-pass filter | Yes |
| Maximum temperature | 55°C |
| max SPL | 132 dB |
| Headphone frequency | 50 - 20000 Hz |
| Microphone direction type | Supercardioid |
| Headphone outputs 1/8" (3.5 mm) | 1 |
| Microphone type | Over-camera |
| Minimum operating temperature | -10 °C |
| Product colour | Black |